еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Стево Пендаровски: Од советник на двајца претседатели до нов претседател на државата

Стево Пендаровски, кој моментално ја извршува функцијата национален кординатор за НАТО е новиот, петти претседател на државата.

Кој е Пендаровски?

Дипломирал на Правниот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 1987 година.

Магистрирал на истиот Универзитет, на Институтот за политички, правни и социолошки истражувања на тема “Новата геополитика на Република Македонија: Контрадикциите на комунистичките и транзициони матрици”.

На истиот Институт докторирал на тема “Надворешната и безбедносна политика на ЕУ и малите држави: Рамката на националниот дискурс”.

Од 2008 година до сега е професор доктор од областите на меѓународната безбедност, глобализацијата, светската политика и САД, меѓународните организации и институции, надворешната политика и тероризмот на Факултетот за политички науки на Универзитетот Американ Колеџ Скопје.

По завршувањето на високотo образование, станува раководител на Одделот аналитика во Министерството за внатрешни работи (МВР), а покрај тоа, три години паралелно е и портпарол, заменик-министер за односи со јавност во МВР.

Интересен е податокот дека работел за двајца поранешни претседатели на Македонија. Од 2001 е назначен за шеф за национална безбедност и главен советник за надворешна политика во кабинетите на Борис Трајковски и Бранко Црвенковски.

Во 2004 и 2005 година е шеф на Државната изборната комисија (ДИК).

Беше кандидат за претседател и на претседателските избори во 2014 година, а од 2016 до 2017 година беше и пратеник од редовите на СДСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Виртуелна тура низ Вила Водно, каде ќе живее новиот претседател, Пендаровски

Победата на Пендаровски честитка за сопругата: Првата дама денеска слави роденден

Како и Заев и Пендаровски нема ни куќа, ни стан: Каков имот пријавил новиот претседател на државата

(Фото) Што открива за Пендаровски, новиот претседател на државата, неговата сопруга Елизабета

Фото: Фејсбук/Пендаровски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе слави ли последен пат Македонија независност како Македонија?

Редакција

Сами ќе си плаќаме за новите регистарски таблички со ознаката NMK?

Редакција

(ВИДЕО) Грчки војник стана топ тема во Грција, оти скокајќи со падобран пееше националистичка песна за Македонија

Редакција