еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонски Телеком и А1 во „мртва трка“ на пазарот на ТВ-услуги

Агенцијата за електронски комуникации го објави годишниот извештај за развојот на пазарот на електронски комуникации во кој меѓу другото е објавен и уделот во (%) на претплатници на ТВ-Услуги поделени по технологии во 2018 година.

Уделот на претплатниците на кабелска телевизија изнесува 51,88%, претплатниците на IPTV имаат удел од 31,80% додека уделот на претплатници на DVB-T и сателитска телевизија изнесува 10,95% односно 5,37%.

Податоците откриваат дека најголемите телекомуникациски оператори во земјава Македонски Телеком и А1(Оне.Вип) водат своевидна мртва трка во однос на бројот на претплатници на ТВ-услуги со процентуален удел на пазарот од 31,51 отсто односно 31,79 отсто.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски Телеком има поголем удел од А1 во приходите од мобилна телефонија

А1 каска зад Македонски Телеком на пазарот на фиксна телефонија

А1 и Македонски Телеком во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

„Македонски Телеком“ ги „шие“ останатите оператори според бројот на претплатници на интернет

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Проколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција

Каков имот пријавила Невенка Стаменковска Стојковски, заменик министерката за информатичко општество и администрацијаза

Редакција

(Фото) Секоја чест: Пар од Струмица, парите од свадбата ги донираше за Никола Новоселски

Редакција