еМагазин
Image default
Македонија

Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николовски нема да му плати 500 евра на Вице Заев за клевета

Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, нема да му плати казна од 500 евра на братот на премиерот, Зоран Заев, Вице, за клевета и навреда, одлучи Основниот суд Скопје 2.

Според пресудата, која беше соопштена денеска, судот само делумно ја прифати тужбата од Вице Заев за Николовски, односно одлучи дека тој само во дел од изјавата го наклеветил, а го одби барањето тој да плати парична оштета.

Заев го тужеше Николовски за клевета и навреда, бидејќи тој во изјава за 1ТВ вели дека Вице Заев е главен бизнис фактор во државата и дека власта дели тендери на луѓе блиски до владините функционери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се потел и му се појавило црвенило по лицето: Братот на премиерот го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николовски

Вице Заев вели дека е чесен бизнисмен, Николовски го смета за главен бизнис-фактор

Вице Заев за 1ТВ: Николовски има три дена да ги докаже обвинувањата за криминална коалиција со Мијалков, во спротивно ќе го тужам!

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за “Рекет“: Од домот на Јанева одземена и кожна ташна „Луј Витон”

Редакција

Невладините за Законот за финансирање на партиите: Само си ги зголемија средствата

Редакција

Истрага „Базни станици“ на СЈО: Наместо „Т-мобиле, да ги гради базните станици, Луковски му ги дал на „Бетон“

Редакција