еМагазин

Tag : клевета

Македонија ТОП СТОРИИ

Поради отсуство на Османи, одложено судењето против него за навреда и клевета

Редакција
Во Основниот граѓански суд Скопје денеска се одложи судењето по тужбите за навреда и клевета поднесени против министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од страна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи не се појави на судењето, тужбата за клевета за него е неооснована

Редакција
Мин истерстот за надворешни работи Бујар Османи не се појави на денешното рочиште каде што е тужен за клевета. Од Министерството за надворешни работи информираат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Започна судењето против министерот Османи за навреда и клевета

Редакција
Во Основниот граѓански суд Скопје денеска започна судењето по тужбите поднесени на 27 јануари 2023 година против министерот за надворешни работи Бујар Османи од страна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи денеска треба да се појави во суд за тужба за клевата

Редакција
Денеска треба да стартува судењето за министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за тужба за клевета од страна на Македонското меѓународно движење за човекови права...
Македонија

Делумно прифатена тужбата за клевета на премиерот Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски

Редакција
Граѓанскиот суд – Скопје денеска делумно го усвои тужбеното барање за клевета на премиерот Зоран Заев против потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Судијаката Сузана...
Македонија

Заев не се појави на денешното судење со Николоски, иако премиерот тужи за клевета за случајот „Рекет“

Редакција
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, изјави дека премиерот Зоран Заев не се појавил на денешното судењето во врска со обвинувањата за негова вмешаност во случајот...
Македонија

Заев го тужи новинарот Божиновски за клевета

Редакција
Кога ќе се поминат границите, неколкупати да сте клеветени, да сте навредувани, пред се на лични чувства, а после тоа дури и на политичката функција...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев најави тужба за клевета за случајот „Рекет“

Редакција
Премиерот Зоран Заев ја повика јавната обвинителка Вилма Рускоска да ја потврди веродостојноста на записникот од исказот на сведокот-жртва, бизнисменот Орце Камчев даден во Јавното...
Македонија

Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николовски нема да му плати 500 евра на Вице Заев за клевета

Редакција
Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, нема да му плати казна од 500 евра на братот на премиерот, Зоран Заев, Вице, за клевета и навреда, одлучи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Фатиме Фетаи стои зад тоа што го кажала, вели дека за заканите има уште еден сведок

Редакција
Специјалната обвинителка, Фатиме Фетаи, во допис до медиумите му одговори на адвокатот Мефаиљ Арслани на обвинетиот координатор на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими во...