еМагазин
Image default
Македонија

Новите министри ќе се гласаат во среда

Седницата на Собранието на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата, е закажана за среда во 11 часот, информираа од Собранието.

На истата 103. седница е и предлогот за разрешување на министрите кои ќе бидат сменети.

Трајан Димковски е предложен за нов министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Насер Нуредини за животна средина и просторно планирање, Хусни Исмаили за култура, Горан Милевски за локална самоуправа и Садула Дураки за политички систем и односи меѓу заедниците.

Обврската министер за финансии ќе ја преземе Заев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Метла ли е, центрифуга ли е?“: Твитер реакции за новите министри и реконструкцијата на Владата

„Ало бе што беше бруто, нето?!“: Твитер реакции оти Заев ќе биде и премиер и министер за финансии

Заев ќе биде и премиер и министер за финансии: Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски се новите министри

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ги утврди кандидатите за пратеници: Гордана Силјановска и Игор Дурловски меѓу носителите

Редакција

Села ја прифати поканата за лидерска средба: „Добро е што премиерот ја чувствува силата на Алијансата за Албанците“

Никола Осило

Хаос во МАНУ: Ќулавкова го критикуваше законот за употреба на јазиците, Беџети одговори на албански јазик

Никола Осило