еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Што се случува со предметот „Пациент“ на СЈО, во кој се гони Бујар Османи

Во однос на предметот „Пациент“ на ден 09.10.2018 година донесена е Наредба за спроведување на истражна постапка против 15 лица поради постоење на основно сомнение дека сториле кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување чл.353 ст.5 в.в со ст.1 и чл.45 од кривичниот законик, стои во најновиот извештај на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој меѓу неколкуте лица е осномничен и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

“Во текот на извештајниот период, преземени се повеќе истражни дејствија, односно испитани се повеќе лица во својство на сведоци, испратени се барања за податоци до повеќе институции со кои е обезбедна потребната документација.

По извршениот увид во списите на предметот, осомничениот во почетокот на месец март, даде своја одбрана по наводите содржани во наредбата за спроведување на истражна постапка“, стои во извештајот на СЈО.

Во случајот „Пациент“ се осомничени 15 лица, меѓу кои и Османи како поранешен министер за здравство.

СЈО ги сомничи дека фаворизирале и доделиле јавна набавка на фирма од Бугарија, за која иако знаеле дека не ги исполнува условите, била избрана да ги реконструира болниците во Тетово и Охрид, како и гинеколошката клиника Чаир во Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Предметот на СЈО, „Друмарина“ за патните трошоци на Силвана Бонева пред финале

До каде е предметот „Попис“ на СЈО во кој се води истрага против Ахмети и Груевски

Во СЈО за шест месеци имало три нови вработувања

СЈО за шест месеци потрошило 113,5 милиони денари

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Еден сè уште е во бегство: Четворица обвинети за загрозување на сигурноста на 11 полицајци за пукањето во хотелот „Александар палас“

Редакција

Каков имот пријавиле уставните судии: Ивановски има три стана и кредит од 1,1 милиони денари

Редакција

Филипче: Не сум се тестирал од корона вирусот и вообичаено не пијам витамини

Редакција