еМагазин

Tag : Гордана Силјановска Давкова

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Гордана Силјановска Давкова, првата македонска претседателка

Редакција
Професорката Гордана Силјановска Давкова и официјално стана првата жена претседател на Македонија, а со некористењето на уставното име уште на првиот ден од функцијата предизвика...
Македонија ТОП СТОРИИ

Секој чекор на Скопје кон Европа зависи и од употребата на уставното име, вели Мицотакис

Редакција
За вчерашната заклетва на македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова, која не го употреби уставното име, реагираше и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Видео од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Претседателката има право да го употребува името Македонија, како чин на лично право на самоопределување и самоидентификација, велат од Кабинетот на Давкова

Редакција
По бурните реакции во земјава и надвор за неупотребата на уставното име, денеска се огласија и од Кабинетот на претседателката на Македонија, Гордана Силјановска Давкова,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Давкова ја потпиша заклетвата со уставното име, што е знак дека ја прифатила реалноста, велат од „Вреди„

Редакција
Со реакција за неупотребата на уставното име за време на заклетвата од страна на новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова, се јавија и од коалицијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска Давкова не употреби „Северна“, ама ја потпиша изјавата со уставното име

Редакција
Бура од различни реакции во македонската јавност, но и во Грција и Европската Унија предизвика заклетвата на новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова, која не...
Македонија ТОП СТОРИИ

Европска унија реагира зашто Силјановска Давкова не употреби Северна Македонија

Редакција
Европската Унија (ЕУ) изрази жалење поради фактот што новата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска Давкова не го употреби уставното име на државата – Република Северна...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Силјановска Давкова се всели, Пендаровски се исели од „Вила Водно“

Редакција
Гордана Силјановска Давкова ја презеде функцијата претседател на државата од Стево Пендаровски во Кабинетот на претседателот, на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести....
Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска Давкова грубо го крши Договорот од Преспа, реагираат од грчко МНР

Редакција
Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР) оценува дека новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова„ грубо го крши Договорот од Преспа, Уставот, кој е усогласен со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Грчката амбасадорка Филипиду ја напушти инаугурацијата на Силјановска Давкова

Редакција
Грчката амбасадорка Софија Филипиду го напушти македонското Собрание за време на заклетвата на претседателката Гордана Силјановска Давкова, која не го користеше уставното име, туку само...
Македонија ТОП СТОРИИ

Среќна сум што ќе инспирирам други жени, рече Силјановска Давкова во инаугуративниот говор

Редакција
На седница во Собранието, Гордана Силјановска Давкова даде свечена изјава за стапување на функцијата претседател на Македонија за мандатниот период 2024-2029 година. Како прва жена...