еМагазин

Tag : личност

ТОП СТОРИИ Убава приказна

Отворено со Атиџе, ѕвездата на „Медена земја“: Обожавам да пеам, сакав да станам пејачка

Петре Димитров
„Пази што ќе помислиш“, вели стара поговорка, а ѕвездата на македонскиот документарец „Медена земја“, Атиџе Муратова е вистински доказ дека човек никогаш не треба да...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Личност на годината на еМагазин: Атиџе Муратова

Редакција
Документарниот филм “Медена земја“, кој го следи животот на единствената жена одгледувач на диви пчели во Европа, Атиџе Муратова, годинава што изминува ја испромовира Македонија...
Свет ТОП СТОРИИ

Грета Тунберг е личност на годината според „Тајм“

Редакција
Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи шведската активистка Грета Тунберг за личност на годината. Таа е прогласена за личност на 2019 година заради нејзината посветеност во...