еМагазин

Tag : пирин

Македонија ТОП СТОРИИ

ОМО „Илинден“ – Пирин до Османи: Глигор Цанев и Минчо Остас, стојат зад отворањето на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Редакција
Финансиери на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград се двајца истакнати припадници на македонската заедница во Торонто, Канада – Глигор Цанев и Минчо Остас,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Левица со герила-акција побара европски права за Македонците во Пирин

Редакција
На денешната официјална средба со бугарскиот премиер, Кирил Петков, младинската организација на Левица упати порака до премиерот кој го негира постоењето на Македонците во Бугарија,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Петков да дозволи регистрација на ОМО Илинден – Пирин, тогаш ќе верувам дека не го спорат нашиот идентитет

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со членството во ЕУ, во гостување во телевизијата 24, истакна дека од ЕУ не треба да се откажеме,...
Македонија

(ВИДЕО) Како беа спасени петмината македонски скијачи и сноубордери во Банско

Редакција
Петмината македонски скијачи и сноубордери, кои скијале надвор од назначени локации и при тоа паднале во провалија, синоќа беа спасени од Планинската спасувачка служба. Спасувачката...