еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за Законот за јазици: „Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…“

Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика излегувањето на Законот за јазици во Службен весник, со што се офицјализира албанскиот јазик.

Граѓаните најмногу регираат што во процедурата е „скокнат“ претседателот на државата, Ѓорге Иванов, па истиот е објавен без негов потпис.

Коментарите се различни, а Ви пренесуваме што мисли Твитер-заедницата:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Службен весник се огласи по објавувањето на Законот за јазици и новото име

(Фото) Ахмети со двоглав орел честиташе за Законот за јазици

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Османи контра Заев: Секое отворање на Законот за јазици ќе не врати пред 2001 година

Редакција

Канческа Милевска координаторка на новоформираната независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Редакција

Макрон бара инвестиции во Македонија во период кога Сосиете Женерал си заминува од земјава

Никола Осило