еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како се роди „Медена земја“

Снимањето на македонскиот документарец „Медена земја“ кој освои бројни награди ширум светот, а доби и две номинации за Оскар траело три години. За овој временски период екипата на филмот снимла над 400 минути материјал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Атиџе прекрасна: Како изгледаше екипата на „Медена земја“ на Оскарите

Главен лик во филмот е пчеларката Атиџе Муратова. Режисери се Тамара Котевска и Љубо Стефанов, кинематографи, Фејми Даут и Самир Љума, а монтажер Атанас Георгиев.

Атиџе е Личност на годината на еМагазин за 2019 година.

Како се роди „Медена земја“, која е неговата порака… дознајте од прв рака во видеото:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Атиџе е нашиот Оскар“: Твитер реакции за „Медена земја“ и Оскарите

Нема место за разочарување: „Медена земја“ не сплоти и испиша историја

„Медена земја“ не доби Оскар: Статуетките ги земаа конкурентите „Американска фабрика“ и „Паразит“

Видео: Make Dox/Фото: Промо/Медена земја

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Оздравени уште седум пациенти од корона вирусот, вкупната бројка е 1.653

Редакција

(Видео) Д-р Жан Митрев советува како против корона вирусот: „Маските на отворено не се никаква заштита“

Редакција

„АјварДен„: Бојкотирачите подготвуваат голема прослава пред Собрание

Никола Осило