еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев не сака да биде претседател

Премиерот Зоран Заев, дефинитивно не планира да поднесе кандидатура за престојните претседателски избори, велат владини извори.

Името на Заев како можен кандидат се врти веќе извесно време, а неодамнешната анкета на телевизијата Телма и МЦМС, покажа дека доколку се кандидира би освоил најмногу гласови.

Престојните претседателски избори, кои како што најави претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе бидат распишани на 2 или 3 февруари.

До сега нема ниту еден официјален кандидат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери може да стане претседател на Македонија: Ако нема цензус на претседателски избори, можни нови уставни измени

Ангелка Пеева Лауренчиќ можен кандидат на ЛДП за претседателските избори

Три сценарија за претседателските избори

Кој ќе седне во претседателската фотелја на претседателот Иванов?

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полицијата пронајде 1.000 монети со археолошка вредност кај поранешниот градоначалник на Кавадарци, тој вели ги собирал од дете

Редакција

Политико Европа: Ако не помине Договорот, земјата ќе остане ФИРОМ надвор од ЕУ и НАТО

Редакција

Големо намалување: Бензините поевтинуваат за четири денари, дизелот за 3,5

Редакција