еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе го потпише ли Иванов Законот за амнестија?

Откако во македонското Собрание со големо мнозинство од 95 гласа ЗА беше изгласан Законот за амнестија за обвинетите од настаните во Парламетот од 27 април лани, сега според процедурата за истиот потпис на него треба да стави и претседателот Ѓорге Иванов.

Законот е веќе испратен до неговиот Кабинет. За сега од таму нема никаква информација.

За потсетување Иванов се уште нема ставено потпис за Законот за употреба на јазиците и за Договорот од Преспа и најверојатно нема ни да стави.

Доколку Иванов го потпише Законот, се објавува во Службен весник и истиот стапува на сила за 5 дена, по што обвинетите за настаните од 27 април ќе можат да поднесат барање за амнестија.

Дали тие ќе бидат амнестирани ќе одлучуваат Судот и Јавното Обвинителство, а законот дозволува и жалба во второстепена постапка.

Фото: Кабинет на претседателот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пировска за Законот за амнестија: „Ќе си лежите! Кој ќе лежи? Типот што украде ќебапчиња! Јустиција не живее во Македонија“

Денот кога селективната амнестија стана европска вредност

Твитер „полуде“ за Законот за амнестија: „Господа од СДСМ објавете јавно дека сте во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ“

Можно ли е Законот за амнестија да падне на Уставен суд?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата уште не донела одлука дали бизнисменот Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија во Македонија

Редакција

„Добро бе сите ли работат во СЈО?“: Твитер реакции за тоа дека сопруга на вработен во СЈО и издала боледување на Јанева

Редакција

(Галерија) Скршени кампови, превртени тенди, откорнати дрвја: Невремето направи пустош во Љубаништа

Редакција