еМагазин

Tag : закон за амнестија

Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за амнестија не помина во Собрание

Редакција
Законот за амнестија не помина во Собранието, откако 66 пратеници гласаа „против“, 15 беа „за“, а тројца беа „воздржани“. Министерот за правда, Кренар Лога изјави дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски го повика Спасовски да ја напушти Владата, ако не се согласува за законот за амнестија

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски треба да ја напушти Владата доколку не се согласува со носење на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за амнестија е доставен до Собранието, ќе се носи по скратена постапка

Редакција
Владата го испратила Законот за амнестија до Собранието, информираат од Кабинетот на претседателот на Собранието. Законот е предложен да се носи по скратена постапка, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако Законот за амнестија се носи по скратена постапка ВМРО-ДПМНЕ ќе го напушти Собранието

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека доколку Законот за амнестија се носи по скратена постапка и со европско знаменце, ќе побара од највисоките...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за амнестија нема да ја промени состојбата со пренатрупаноста во затворите и непотребно е да се носи, смета Спасовски

Редакција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека е непотребно донесувањето на Законот за аменстија и оти неговата примена нема да ја промени состојбата...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Законот за амнестија, најави Мицкоски

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека ќе го блокираат со амандмани законот за амнестија кој е поднесен во Собранието, бидејќи намерата на власта со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Предвидува ослободување за казна затвор до 6 месеци: Законот за амнестија помина на Влада и оди во Собрание

Редакција
Текстот на Предлог законот за амнестија кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде зелено светло...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира новиот Законот за амнестија кој го подготви власта

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во одговор на новинарско прашање дали имаат комуникација со власта за новиот Закон за амнестија, повтори дека уште пред неколку...
Македонија

Владата му предложи на Уставниот суд да го отфрли барањето на Митко Чавков за оценување на уставноста на Законот за амнестија

Редакција
Владата на една од последните седници ја разгледала иницијативата од Митко Чавков од Скопје, доставена до Уставниот суд на Република Северна Македонија за оценување на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русковска: Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ го организирал насилниот упад во Собрание

Редакција
По опсежна предистражна постапка вчера е донесена наредба за истражна постапка против организаторите на настаните од 27-ми април. Се работи за пет осомничени лица Н.Г. ,...