еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе има „тепачка“ за субвенции: Пари има за само 900 возила

Во Собранието помина предлог законот за изменување и дополнување на законот за возила со кој се воведуваат и програми за субвенционирање на дел од трошоците за: купување на возила на електричен погон или хибридни возила, за вградување на уреди за погон на ТНГ или друг вид на алтернативно гориво и за купување на ново возило со одјавување на старото возило.

Во него, се предвидува годинава да се одвојат 170.000.000 денари или околу 2,7 милиони евра за субвенции, што е доволно за околу 900 возила со оглед на тоа што министерот за економија Крешник Бектеши најави дека субвенциите нема да надминуваат 3.000 евра.

Во законот пишува дека со програмите за субвенционирање предвидено е од буџетот да се одвојат 245.000.000 денари или околу 3,9 милиони евра во 2020 година и 320.000.000 денари или околу 5,2 милиони евра во 2021 година.

Тоа се субвенции доволни за 1.300 возила наредната година и 1.734 возила годината потоа.

Инаку, со овој закон се воведува еколошка категоризација на возилата и во зависност од годината на производство и европските Еуро емисиони стандарди на нивните мотори. Се добива еколошка налепница во три бои (зелена, жолта и црвена) за секое возило кое е во сообраќај на патиштата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Многу кандидати за субвенциите од 2,7 милиони евра: Дури 269.000 возила се постари од 18 години

Детален преглед: Какви субвенции се предвидуваат со измените на законот за возила?

(Видео) Бектеши за Алсат-М: Возилата кои ќе се субвенционираат треба да чинат околу 12.000 евра и не мора да се нови

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонските банки работат три пати подобро од европските

Никола Осило

„Султан“ партии: Каква моќ има Зоран Заев во СДСМ

Редакција

„У повер“ го доби тендерот на Царинската управа за набавка на струја вреден 439.000 евра

Редакција