еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Гордана Силјановска влегува во трката за претседател: Кои се другите кандидати од ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денеска ги објави пријавените кандидати за претседател на државата, кои се јавиле на огласот на ВМРО-ДПМНЕ.

На огласот се јавиле:

Никита Шекутковски, Доктор на математички науки и редовен професор на Природно математичкиот факултет во Скопје, член на Институтот за математика.

Ѓорѓи Манасков, машински инженер и претседател на Стопанската комора за енергетика на Македонија.

Васко Костов, фармацевтски техничар.

Влатко Ѓорчев, правник, пратеник во Собранието на Република Македонија и член на Извршен комитет  на ВМРО-ДПМНЕ.

Гордана Силјановска Давчева, редовен професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, член на Институтот за правни и политички науки, катедра за уставно право и политички систем.

Илија Димовски, професор во пензија на Шумарски факултет при УКИМ во Скопје.

Филип Петровски, Д-р на политички науки и поранешен директор на Државниот Архив на Република Македонија.

Горан Ангелов, правник, поранешен градоначалник на општина Виница во два мандати и Претседател на ЗЕЛС во еден мандат.

Сашо Кутлешовски, Д-р по земјоделски науки.

На огласот на ВМРО-ДПМНЕ се пријавиле 10 кандидати, но една од кандидатурите е отфрлена, бидејќи не бил запазен рокот.

Кој ќе биде кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ на престојните избори ќе се одлучува на Конвенцијата на партијата на 16. февруари во Струга.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студентите ја обожаваат: Која е Гордана Силјановска-Давкова, можен кандидат за претседател на државата

Кој е Филип Петровски, вториот официјален кандидат за претседател на државата

(Видео) Влатко Ѓорчев -„Тоти“ со спомен кон Борис Трајковски ја почна кампањата за претседател

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Доаѓа нова криза: Турција го отвора патот за сириските бегалци кон Европа?

Редакција

Првиот круг на претседателските избори на 21 април, вториот на 5 мај

Редакција

Скопјанец ги претепал двегодишното дете и сопругата

Редакција