еМагазин
Image default
Балкан

„Катимерини“: Грчките воени сили се во состојба на подготвеност

Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради продолжување на можен турски „провокативен” настап во источниот Медитеран, објави грчкиот весник Катимерини.

Според грчкиот весник, и покрај повиците на ЕУ за прекин на дупчење за нафта и за гас во ексклузивната економска зона околу Кипар, Грција останува во режим на подготвеност за да се спречи евентуалната ескалација во источниот Медитеран.

Весникот додава дека клучното прашање во Атина е како да се реагира доколку Турција спроведе истражување, според грчките официјални лица, во грчкиот континентален појас.

– Плановите се првенствено засновани на маневрите на грчката морнарица, бидејќи Турција ги користи истражувачките бродови за да го одреди своето присуство во регионот, но грчката авијација ќе игра улога во секој одговор”, нагласува грчкиот весник.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто Кипар се заканува со вето за старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ?

Може ли до октомври и Грција да стане проблем за старт на преговори со ЕУ?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Партијата на Ердоган изгуби, Истанбул има нов градоначалник

Редакција

(ВИДЕО) Кој е Гркот кој што го уби албанската полиција

Редакција

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција 

Редакција