еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство побара да се активира условната пресуда од 2 години затвор за градоначалникот на Ново Село за дело од 2015

Основното јавно обвинителство од Струмица бара градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, да се упати на издржување на казна затвор од две години за кривично дело за кое бил осуден во 2015 година.

Барањето на струмичкото Обвинителство е доставено до Основниот суд во Струмица, а оттаму информираат дека по него ќе одлучува кривичен совет.

Градоначалникот на Ново Село е осуден за кривично дело „проневера во службата“ сторено во 2010 година. Во 2015 година бил осуден на условна затворска казна од две години, доколку не повтори дело во наредните четири години. За стореното кривично дело условната казна истекува на 30 април следната година.

Боро Стојчев на 10 јули годинава беше фатен во обид за шверц на цигари. За ова кривично дело Основниот суд во Струмица му изрече казна затвор во траење од 18 месеци, По жалбата на одбраната Апелацискиот суд во Штип ја намали казната на шест месеци затвор.

МИА/Фото: Фејсбук/Стојчев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И стана ли јасно на СДСМ зошто на референдумот во Ново Село излегле 16,97% од гласачите

Македонците не пијат нафта: Со кој памет му простивте на градоначалникот-шверцер?

Пак ќе може да биде градоначалник: Казната на Стојчев за шверц на цигари од 18 намалена на 6 месеци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Корона вирусот пристигна и кај нас, заразена жена која месец дена била во Италија

Редакција

Г.г Стефан: Покајанието, преобразбата и прошката ни се пот­ребни како никогаш досега

Редакција

Нови 407 случаи на Ковид-19 од 2.540 тестирања

Редакција