еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Одбиени жалбите: Груевски треба да се јави во затвор

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје ги одби жалбите на Никола Груевски и на неговите адвокати и го потврди решението на судијата за извршување санкции со кое поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ треба да се јави во затворот „Шутка“ за издржување на двегодишната затворска казна за предметот Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тенк“.

Решението е испратено до странките во постапката и е извршно веднаш по приемот од странките.

„По добиени повеќе прашања од медиумите, ја информираме јавноста, дека Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по жалби истакнати од одбраната и обвинетиот во предметот со КОК бр. 59/17, од обвинителството
означен како „Тенк“, изјавени против решението на судија за извршување санкции, денеска одржа седница на која по ценење на фактите и доказите во жалбите донесе решение со кое ги одби жалбите и го потврди решението на судијата за извршување санкции“, велат од Судот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски останува пратеник: Собранието не му го одзеде мандатот

Фото: Груевски/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За Нова демократија, уставните амандмани на македонската Влада го прават “уште полош и онака лошиот Договор од Преспа”

Редакција

Иванов се уште не доставил барање за буџет на неговиот иден кабинет

Редакција

На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ за „Тортура“, без присуство на јавност

Редакција