еМагазин

Tag : Антонио Гутереш

Свет ТОП СТОРИИ

Гутереш повика на четиридневен велигденски хуманитарен прекин на огнот во Украина, почнувајќи од 21 април

Редакција
Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш повика на четиридневен велигденски хуманитарен прекин на огнот во Украина, почнувајќи од 21 април. Гутереш го даде...
Свет

Меркел доби понуда од Гутереш да работи во Обединетите нации

Редакција
Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која цели 16 години го означуваше не само развојот на својата земја, туку и на Европа, доби понуда за работа...
Свет

Генералниот секретар на ОН, Гутереш: Застрашувачко глобално зголемување на семејното насилство во кризата со корона вирусот

Редакција
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди за „застрашувачко глобално зголемување“ на семејното насилство во кризата со коронавирусот и ги повика владите да направат поголеми...