еМагазин

Tag : градење

Бизнис

Помалку издадени одобренија за градење во август

Редакција
Во август годинава се издадени 344 одобренија за градење, што е за 9% помалку во однос на истиот месец од претходната година, соопшти Државниот завод...
Бизнис

Во април намален бројот на одобренија за градба

Редакција
Во април годинава се издадени 330 одобренија за градење, што е за 2,1 процент помалку во однос на април лани, објави Државниот завод за статистика....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Договорот со „Бехтел и Енка“ е тајна по барање на конзорциумот и никогаш нема да се објави

Редакција
Со или без законските измени на осумте закони што се во собраниска процедура, автопатите на коридорите 8 и 10д ќе се градат, а наш интерес...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Уставен ја укина одлуката за ДУП-от во скопски Карпош со кој се предвидува изградба на бензинска пумпа

Редакција
Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја укине одлуката за донесување на Деталниот урбанистички план за Градска Четврт 3 04, Блок 04.05 на Општина...
Бизнис

Лани регистрирани 685 бесправно изградени објекти

Редакција
Во земјава минатата година се регистрирани 685 бесправно изградени објекти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според видот на објектот, бесправно се изградени 98...
Бизнис

Зголемен бројот на издадени одобенија за градење во декември

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2020 година се издадени 305 одобренија за градење, што е за 6.6 % повеќе во однос...
Бизнис

Намален бројот на издадени одобренија за градење

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика во ноември 2019 година се издадени 243 одобренија за градење, што е за 16.8 % помалку во однос...
Локално

Кардиохирург од Струга кој живее и работи во Швајцарија сака да Центар за рехабилитација во родниот крај

Редакција
Изградба на центар за рехабилитација во Струга била главна тема на денешната средба на градоначалникот Рамиз Мерко со кардиохирургот Орхан Џемаили. Џемаили, кој живее и...
Бизнис

Владата „крчка“ нов закон за градење: Се менува постапката за добивање одобренија

Редакција
Министерство за транспорт и врски објави дека подготвува нов предлог на закон за градење со образложение дека во постојниот закон постојат одредени недостатоци во областа...