еМагазин

Tag : интеграција

Македонија ТОП СТОРИИ

Започна процесот на обединување на ПОА на Вранишковски со МПЦ-ОА

Редакција
Почна процесот на интеграција на ПОА во МПЦ-ОА, донесени се неколку одлуки, кои е потребно да се усогласат со СПЦ, а потоа за нив ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи најави средба со бугарските здруженија, ќе ја советува заедницата како да се интегрира во општеството

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во интервју за бугарската БТВ, најави дека следната недела ќе ги покани бугарските здруженија во Македонија на средба, при...
Бизнис

Охридска и Шпаркасе и официјално се интегрираа во Шпаркасе банка – Македонија

Редакција
Под мотото „Заедно можеме повеќе“ денеска официјално беше означено интегрирањето на Охридска и Шпаркасе во Шпаркасе банка – Македонија. Проектот на интегрирањето почна во ноември...
БЕНЧМАРК

Потпретседатлката на Европскиот парламент, Барли: ЕУ не ги исполни очекувањата и ветувањата за Македонија

Редакција
Се согласувам дека ако сте дале ветувања, треба да ги одржите и ако сте ги подигнале очекувањата, треба да ги исполните. Во случајот со Сверна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Започна процесот на интегрирање на Охридска банка со Шпаркасе банка Македонија

Редакција
Собранието на акционери на Охридска банка АД Скопје и Собранието на акционери на Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје на 5 октомври донесоа одлуки за отпочнување...
Македонија

Тачи: ДПА е поблиску до коалиција со СДСМ, отколку со Беса и Алијансата за Албанците

Редакција
Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи порача дека повеќе е подготвен за разговор со СДСМ отколку со ВМРО ДПМНЕ. Неговата партија денеска...
Балкан

Грчка Влада: Не може да има раздвојување на европскиот процес на Северна Македонија и Албанија

Редакција
Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, рече дека не може да има раздвојување на интегративниот процес на Северна Македонија...