еМагазин

Tag : Кашоги

Свет

Убијците на Кашоги најверојатно го изнеле неговото парчосано тело од Турција во својот багаж

Редакција
Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги најверојатно го изнеле неговото тело од Турција, разделено на парчиња и скриено во нивниот багаж, изјави денеска турскиот министер...
Свет

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нарачал убиството на Кашоги

Редакција
Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман. Како...
Свет

Синот на искасапениот новинар Кашоги избега во САД

Редакција
Салах Кашоги и неговото семејство побегнаа во САД веднаш откако им беше укината забраната за патување, соопшти Хјуман рајтс воч, пренесе АФП. Бегството следува само...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Господине Сулејман Реџепи, Алах не оправдува касапење на новинари

Редакција
Додека цел свет бара правдина и санкции за Саудиска Арабија поради тоа што дозволила организирана група од петнаесетина лица, меѓу кои и разузнавачи блиски до...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Страв во очите на синот на Кашоги при средбата со принцот на Саудиска Арабија

Редакција
Во обид да се “испере“ пред очите на светската јавност, кралското семејство на Саудиска Арабија го повика во кралската палата Салах Кашоги, син на Џамал...
Свет

Познатиот новинар Џамал Кашоги убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Турција?

Редакција
Познатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, кој исчезна пред четири дена, откако влегол во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул е убиен во конзулатот од тим...