еМагазин

Tag : Киненова

БАШ НИ Е ЌЕФ

Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА со продолжена програма на ТВ24 до крајот на ноември

Редакција
Меѓународниот фестивал на дебитантски филм КИНЕНОВА по барање на публиката продолжува да се емитува на Телевизија 24 до крајот на ноември. Главната програма заврши на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

КИНЕНОВА ги додели наградите на најдобрите филмови на фестивалот

Редакција
Двете меѓународни жирија ги соопштија наградените филмови во сите натпреварувачки категории на петтото издание на Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА 2020. Соопштувањето на победниците се одржа...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Од 8-ми октомври започнува официјалната програма на КИНЕНОВА на Телевизија 24

Редакција
На 8-ми октомври започнува да се емитува официјалната програма на Меѓународниот фестивал „КИНЕНОВА“ на телевизија 24 под покровителство на VIVAX. Големото отворање на фестивалот ќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Најавена филмската програма на КИНЕНОВА: Цел октомври Прво филм на Телевизија 24

Редакција
Денеска во салата на Делегацијата на Европската унија во Македонија во Скопје се одржа прес- конференција посветена на Меѓународниот фестивал „КИНЕНОВА“, што изобилуваше со уникатност...
Интервју

Јовановиќ: КИНЕНОВА и уметноста ќе ја победат пандемијата оваа година со специјална програма

Редакција
Уметноста секогаш има начин да биде видена, а публиката е онаа која што треба да ужива во неа. Оваа година, Меѓународниот филмски фестивал КИНЕНОВА доаѓа...
БАШ НИ Е ЌЕФ

По петти пат филмски фестивал КИНЕНОВА – Од 8-ми до 18-ти октомври филмски од дома

Редакција
Оваа година јубилејното петто издание на Меѓународниот фестивал на дебитантски филм, КИНЕНОВА доаѓа во сите домови и во секое парче на Македонија преку малите екрани...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Медена земја“ и работилница со авторите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов на „Киненова“

Редакција
Вториот ден од фестивалската програма на „Киненова“ почнува со работилница на тема „Како со идеја до прв долгометражен филм“, на која предавачи ќе бидат Тамара...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Отворен фестивалот „Киненова“

Редакција
Во киното „Милениум“ во Скопје бројни љубители на филмската уметност, режисери, актери, политичари ја исполнија салата и присуствуваа на свеченото отворање на 4. издание на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Поранешниот советник на Путин, Витали Мански е претседател на жирито на македонскиот фестивал „Киненова“

Редакција
Витали Мански, режисерот кој се спротивстави на најмоќните светски лидери оваа година е претседател на жирито на „Киненова“. Кога станува збор за современата документаристика, во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонска премиера на „Ругање со Христос“ на „Киненова“: Поканет и министерот за култура

Редакција
Осум филма се во натпреварувачката селекција на 3. Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој под мотото „Првиот никогаш не се заборава“ ќе се одржува...