еМагазин

Tag : колумна

Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија денеска се наоѓа на еден тежок крстопат, ќе тргнеме по патот на фарисеите или по Илинденците, вели историчарот Жежов

Редакција
Колумна по повод големиот државен празник Илинден на проф. д-р Никола Жежов, која ја пренесуваме во целост: „На 2 август 1903 година, на големиот верски...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Неизвесноста ги „убива“ македонските бизнисмени, честото менување на закони ги докрајчува, вели Азески

Редакција
Гледајќи ја актуелната економска ситуација во земјава, како во учебник можат да се издиференцираат неколку работи: Прво, големите очекувања на бизнисот дека во текот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во 2022 година преживеавме, во 2023 година или одиме напред или потонуваме, вели Азески

Редакција
Во екот на најголемата и најтешка криза кај нас, во 1999 година, во хотелот Александар Палас, точно во 19 часот започна седница на Советот на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Епископ Партениј: Гоце Делчев духовно и културолошки со сигурност не им припаѓа на оние кои преку социјалните мрежи истураат зборови полни со навреди, злоба и омраза

Редакција
Ви ја пренесуваме колумната на Епископ Партеник, Игумен Бигорски Партениј за bigorski.org.mk, посветена на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. „Споменот на праведните е со пофалби,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Германскиот министер за Европа, Рот: Во Македонија се заканува враќање на национализмот и појавување на старите рани и етнички конфликти

Редакција
Да, мораме да ја реформираме Европската унија (ЕУ)! Но, задоцнетото продлабочување на ЕУ не е спротивно на нејзиното продлабочување. Поголема ЕУ, која истовремено е поспособна...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Социјален Мозок

Редакција
Д-р Арбен Таравари Во оваа колумна решив да зборувам за еден мој многу близок пријател, кој ми одзеде стотици и илјадници часови учење, ми пркосеше...