еМагазин

Tag : кривичниот законик

Македонија ТОП СТОРИИ

На поранешниот судија Теофиловски му застаре делото за злоупотреба тешка 860.000 евра

Редакција
Последиците од измените во Кривичниот законик (КЗ), со кои се предвидуваат пониски казни, но и побрзо застарување на делата злоупотреба на службата, несовесно работење и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Измените на Кривичниот законик го одложија судењето за „Таргет-Тврдина“, предметот за масовното прислушување

Редакција
На барање од Јавното обвинителство, во Основниот кривичен суд Скопје денеска се одложи судењето за предметот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. На денешното рочиште судијата Илија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен не бил консултиран за измените на Кривичниот законик

Редакција
Одделот за казниви дела при Врховниот суд на денешната седница ги разгледа измените на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, информираат од таму....
Македонија

ВМРО -ДПМНЕ ќе учествува на расправата за реформските закони, за предложените измени за КЗ велат дека се трговија со правото

Редакција
Од ВМРО ДПМНЕ најавија дека ќе учествуваат на расправата за законите со европско знаменце, а за предложените измени и дополнувања на Крвичниот Законик велат дека...