еМагазин

Tag : Најчевска

Македонија ТОП СТОРИИ

Мојот сопруг поднесе оставка поради хајката против него: Најчевска за повлечениот амбасадор Тодоровски од Прага

Редакција
Со реакција на социјалните мрежи за враќањето на амбасадорот Сашко Тодоровски од Прага, на Фејсбук се јави неговата сопруга професорката Мирјана Најчевска. -Мојот сопруг поднесе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: Не ја сведувајте корупцијата на бомбоњери за медицински сестри и болничари или цвеќе за 8 Март за учителката

Редакција
На вчерашниот Меѓународен ден на борба против корупцијата, за истата во Македонија на Фејсбук се осврна и професорката Мирјана Најчевска. “Ве молам немој да ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска за изборот на Абази: За мене овој избор е само уште една цигла во зградата на мафијата која ја држи државата во заробеништво

Редакција
Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил реагираше на изборот на Ислам Абази за нов шеф на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција....
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: Протоколот со Бугарија е страшен и понижувачки и неприфатлив

Редакција
Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил го коментира Протоколот, кој Македонија го потпиша со Бугарија. “Го прочитав Протоколот. Страшен е и понижувачки и неприфатлив....
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: Фор де Лајен да отиде во бугарскиот Парламент и да го каже истото што го кажа во македонскиот

Редакција
Коментирајќи го обраќањето на претседателката на Европската комисија, Урсула Фор де Лајен во македонското Собрание, професорката Мирјана Најчевска на Фејсбук напиша: -Ајде сега Урсула Фор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: На крај наместо Македонија да влезе во ЕУ, Бугарија ќе го заврши процесот на асимилација започнат во 19 век

Редакција
За последните случувања околу т.н. француски предлог, на Фејсбук коментира професорката Мирјана Најчевска. “Бугарија нема еден услов за влегување на Македонија во ЕУ. Бугарија сака...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: Преименувањето во “северномакедонци“ е прекршување на меѓународното право, отсуството на реакција е неприфатливо

Редакција
Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил, реагираа на употребата на „северномакедонци“ “Според членот 1 од Меѓународниот пакт за граѓански и политички права сите народи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска: Време е Македонците да го стават проблемот со Бугарија и Франција пред Советот на Европа и ООН

Редакција
Време е Македонците да го стават проблемот со Бугарија и Франција пред Советот на Европа и ООН, вели професорката Мирјана Најчевска. “Колонијалните политики на светско...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најчевска за францускиот предлог: Ова не е негирање на идентитетот на Македонците, туку едностран акт на асимилација и окупација на Македонија

Редакција
Со реакција за т.н. француски предлог за решавање на спорот со Бугарија, на Фејсбук се огласи професорката Мирјана Најчевска, која ги сподели информациите кои за...