еМагазин

Tag : пчели

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Одбележување на Светскиот ден на пчелата 2023: Сите зависиме од нивниот опстанок

Редакција
Во пресрет на Светскиот ден на пчелите, Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации (ФАО) ги повикува државите и поединците да направат повеќе напори...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Редакција
Климатските промени и другите проблеми се причина двојно да бидат намалени приносите на мед од едно пчелно семејство, велат производителите, учесници на натпреварот за квалитет...
Забава ТОП СТОРИИ

Атиџе по ѕвездените моменти во Холивуд: Сакам да ги гледам пчелите, ми е жал ме чекаат

Редакција
Хероината на „Медена земја“, Атиџе Муратова на онлајн прес-конференција на филмската екипа од Лос Анџелес испрати порака со песна. „Грешни не грешни јас ќе ги...
Бизнис

Климатските промени го намалија производството на мед

Редакција
Неповолните климатски услови се одразуваат на произведените количини мед и пчелни производи коишто во континуитет се намалуваат. Малите количини мед се главниот проблем за извоз...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Како македонската компанија Macedonian Honey придонесе во спречувањето на изумирањето на пчелите

Редакција
Македонската компанија Macedonian Honey е формирана со идеја дека мора да има подобра иднина за пчелата, биодиверзитетот и природата. “Во ова време на климатски промени, исчезнувањето...