еМагазин

Tag : климатски промени

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Леонардо ди Каприо сподели фотографија од македонскиот фоторепортер Роберт Атанасовски направена во Скопје

Редакција
Познатиот холивудски актер Леонардо ди Каприо на неговиот Инстаграм-профил сподели фотографија од македонскиот фоторепортер Роберт Атанасовски кој ја направил за АФП/Гети. Имено, фотографијата е фотографирана...
Свет ТОП СТОРИИ

Црвените јаболка полека исчезнуваат, виновник – климатските промени

Редакција
Иако можете да најдете зелени и жолти јаболка во продавниците, црвените обично се најпопуларни. Сепак, се чини дека црвените наскоро ќе исчезнат од пазарот, јави...
Локално

(Фото) Што му порачаа учениците од основните школи во Карпош на градоначалникот Богоев

Редакција
Критичните точки на патот од училиштето до домот, беа мапирани од ученици од десетте основни училишта во Карпош, во рамки на проектот „Детективи на патот“...
Бизнис

Климатските промени го намалија производството на мед

Редакција
Неповолните климатски услови се одразуваат на произведените количини мед и пчелни производи коишто во континуитет се намалуваат. Малите количини мед се главниот проблем за извоз...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Младата активистка Тунберг им го „плесна“ на светските лидери: „Како се осмелувате, ми ги украдовте соништата и детството“

Редакција
Шведската активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, која на Самитот на Обединетите нации за климатските промени во Њујорк пристигна со едрилица од Шведска,...