еМагазин

Tag : пингвини

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Отворен „Заливот на пингвините“ во скопската Зоолошка градина

Редакција
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и директорот на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски, го отворија пингвинариумот – новото живеалиште на пингвините во ЗОО, кој...
Македонија

Русија со пингвини продолжува да го шири своето влијание на Балканот, велат иронично од Руската амбасада во Македонија

Редакција
Од Руската амбасада во земјава, со доза на иронија, искористувајќи ја неодамнешната донација на шест пингвини од Москва во зоолошката градина во Скопје, велат дека...
Забава

(ВИДЕО) Од Русија во скопската зоолошка стигнаа нови шест пингвини

Редакција
Од Русија во Скопје Зоо пристигнаа шест нови пингвини (три машки и три женски), информираат од Скопје Зоо. “Во време на пандемија, кога транспортот е...
Забава

(Фото) Во скопската Зоолошка градина пристигнаа пингвини

Редакција
Во скопската Зоолошка градина пристигнаа пингвните, информираа на Фејсбук-страницата на Скопје ЗОО. „Тие пополека се адаптираат во својот нов дом и ја добија првата вечера,...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео/фото) Фламингата кои беа во карантин во Зоолошка добија ново живеалиште, наскоро доаѓаат и пингвини

Редакција
Егзотичните птици од видот фламинго во скопската Зоолошката градина добија ново живеалиште во кое инвестираше Град Скопје. Живеалиштето претставува мала лагуна со многу зеленило, езерце...
БАШ НИ Е ЌЕФ

За првпат во Зоолошка градина Скопје пристигнуваат пингвини

Редакција
Во 2019 година, сепак ќе се оствари планот на Зоолошка градина Скопје, за првпат да бидат донесени пингвини. Најавената атракција би требало да биде реализирана...