еМагазин

Tag : реформа

Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе се оданочуваат и депозитите: Од следната година повисоки даноци, поголем ДДВ

Редакција
Прогресивното оданочување останува отворено прашање за кое, како што најавуваат од Министерството за финансии, ќе се дебатира во следниот период. Во предлог-даночната реформа нема конкретен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најавената реформа во образованието однапред осудена на пропаст, велат од Институтот за социологија и Здружението на социолози

Редакција
Повод за оваа реакција на Институтот за социологија и Здружението на социолози на РМ, не е само предложениот нов „Концепт“ во македонското образование, туку и...
Македонија

МОН ќе прави реформа на учебниците по реакциите на јавноста за содржините

Редакција
Министерството за образование и наука (МОН) формираше работна група којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на наставните и дидактичките материјали за основно и...
Македонија

Меѓународни набљудувачи: Изборите добро организирани, потребна е реформа на законската рамка

Редакција
Вториот круг на претседателските избори беше добро спроведен и помина во мирна и спокојна атмосфера. Сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка, заклучи меѓународната...
Бизнис

Прогресивното оданочување се одложува

Редакција
Референдумската кампања ја одложи дебатата која требаше да се води ова лето во врска со воведувањето на прогресивниот данок, што беше најавено за 1 јануари...