еМагазин

Tag : Трескавец

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Кај Трескавец спасени две туристки од Полска, кои паднале во процеп на стрмна карпа

Редакција
Две девојки, туристки од Полска, вчера се спасени од процеп во карпи кај манастирот Трескавец, во чија посета биле. Девојките не се сериозно повредени и...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Мариово и Трескавец во петте европски финалисти за Наградата за најдобра филмска локација

Редакција
Европската мрежа на филмски комисии (EUFCN) кој е партнер на Европскиот филмски маркет, по четврти пат доделуваат награда за најдобра филмска локација (Location award), за...
Локално

Реставрацијата на конаците на Трескавец е при крај, но треба да заврши проектот за водоснабдувањето

Редакција
Во полн ек е обновата на опожарените конаци на манастирот Трескавец кај Прилеп кои треба да бидат готови до 21 септември или празникот Мала Богородица,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

На Трескавец снимени првите сцени за филмот „Врба“ на Манчевски

Редакција
Екипата за новиот игран филм на Милчо Манчевски насловен „Врба“ два дена снима сцени во Прилепско. Вчера беше во околината на манастирот Трескавец и тоа...