еМагазин

Tag : манастир

Македонија ТОП СТОРИИ

Приведено е лицето кое го симна знамето на МПЦ од манастирот на Попова Шапка и стави знаме на Албанија

Редакција
Денеска од Министерството за внатрешни работи информираа дека е приведено лицето кое вчера го симна знамето на храмот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отец Фотиј депортиран во Македонија, забранет влез во Косово следните пет години

Редакција
Игуменот на манастирот Девина вода на СПЦ во општина Звечан, отец Фотиј, кој е државјанин на Македонија и чие граѓанско име е Александар Костовски, е...
Свет ТОП СТОРИИ

Манастирот „Св. Порфириј“ во Газа, прибежиште за стотици Христијани и Муслимани

Редакција
Mинатата недела, на 15. октомври, беше отслужена Божествена Литургија во храмот на православниот манастир „Св. Порфириј“ во областа Газа, пишува bigorski.org.mk. И покрај тешкотиите со...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) „Мал Битолски Монмартр“ во Бигорски: Деца од цел свет ја цртаа архитектурата на манастирот

Редакција
Во вчерашниот прекрасен ден, озаруван од зраците и славата на Вознесението Господово, нашиот Манастир беше средиште на еден несекојдневен културно-уметнички настан – детската ликовна колонија...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Фото) Хотел Манастир во Берово, одлично место за „бегство“ од секојдневието

Редакција
Хотел Манастир 4*, Берово е хотел кој раскажува приказни, не само поради својата вон временска убавина, туку и поради вашите спомени од него, кои ви...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Нова божикна песна „Христос се раѓат, на светот радост“ снимена во Галичник и Бигорски манастир

Редакција
Традиционално, и овој Бадник, Здружението „Бадникови поворки“ со благослов и сесрдна помош на Бигорскиот манастир, објавува божикен спот како подарок за верниот народ. „Со голема...
Да помогнеме

Новиот конак во Лешочкиот манастир го добива својот лик: Се бара помош за доизградба

Редакција
Во завршна фаза е изградбата на новиот конак при Лешочкиот манастир чии темели беа поставени и осветени на 1 февруари годинава. Објектот веќе го добива...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Бигорски манастир нема да прима верници, објави распоред на богослужбите кои ќе бидат пренесувани онлајн во живо

Редакција
Бигорски манастир објави распоред на богослужбите кои ќе бидат пренесувани во живо, кој можете да го видите ОВДЕ. Во Велигденското интервју за „Битолски весник“, Архимандрит...
ЖИВОТ

Монахињите од Рајчица со молитвена литија за помош на сите луѓе кои се погодени со корона вирусот

Редакција
Со благослов на Архимандрит Партениј, денеска, сестрите од Обителта на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица по завршувањето на вообичаената великопосна Богослужба, направија литија со...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

(Видео) Неколкувековна возобнова: Се бараат донации за доизградба на Женскиот манастир Рајчица

Редакција
Се бараат донанции за доизградба на Женскиот манастир Рајчица, информираат од таму: „Манастирот посветен на светиот Великомаченик и Победоносец Георгиј во Рајчица ја започна својата...