еМагазин

Tag : Рајчица

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Рајчица претесена за верниците кои дојдоа да ја пречекаат чудотворната икона на Св. Георгиј од Света Гора

Редакција
Рајчица, беше претесна за да ги собере верниците кои пристигнаа за да се поклонат на чудотворната икона на Св.Георгиј, која што монасите од Свештената Бигорска...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Духот и божикната магија на Рајчкиот манастир во рачно изработените божикни пештери

Редакција
Опколен со живописна природа и воодушевувачки поглед кон Дебарското Езеро, манастирот „Св. Георгиј Победоносец“, познат уште како Рајчки манастир изобилува со духовен мир. Храмот е...
ЖИВОТ

Монахињите од Рајчица со молитвена литија за помош на сите луѓе кои се погодени со корона вирусот

Редакција
Со благослов на Архимандрит Партениј, денеска, сестрите од Обителта на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица по завршувањето на вообичаената великопосна Богослужба, направија литија со...
ЖИВОТ

Ограничен пристапот до Бигорскиот манастир и целосно забрана за манастирот во Рајчица

Редакција
Согласно новонастанатата состојба со ширењето на Ковид-19 во државава и препораките на Светската здравствена организација, на Вселенската Патријаршија и на Светиот Синод на МПЦ –...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

(Видео) Неколкувековна возобнова: Се бараат донации за доизградба на Женскиот манастир Рајчица

Редакција
Се бараат донанции за доизградба на Женскиот манастир Рајчица, информираат од таму: „Манастирот посветен на светиот Великомаченик и Победоносец Георгиј во Рајчица ја започна својата...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Монахињите во манастирот Рајчица прават сапуни со мед, козјо млеко и кал со сулфур

Редакција
Еден од најубавите манастири во западна Македонија е тој во дебарското село Рајчица. Тој е женски манастир и е метох на познатиот и најбогатиот македонски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир ќе го искачуваат Голем Крчин и на врвот ќе има литургија

Редакција
Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир, и оваа година со особена радост  информираат, а воедно и покануваат да бидете дел од еден несекојдневен...