еМагазин

Tag : литургија

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Литургија на врвот Голем Крчин (2.341мнв), во организација на Бигорската Обител по осми пат

Редакција
Во висините, на оние места каде што земјата се соединува со небото и првите зраци на сонцето ти го благословуваат претстојниот ден, каде сосредоточено и...
Македонија ТОП СТОРИИ

ПОА на Вранишковски повторно се обедини со Македонската православна црква

Редакција
Во црквата „Света Софија“ во Охрид утрово почна света архиерејска литургија по повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква –...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) МПЦ одржа заедничка литургија со Вселенската патријаршија

Редакција
Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Ќе слушнеме ли блага вест: Како изгледа заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

Редакција
На Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, денеска во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, се одржува литургија, со која ќе чиноначалствуваат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА, утре ќе одржат заедничка богослужба

Редакција
Во посета на Македонската Православна Црква (МПЦ) – Охридска Архиепископија денеска и утре ќе престојува делегација на Српската Православна Црква (СПЦ), предводена од неговата светост,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тимотеј: Очекуваме СПЦ до крајот на месецот да испрати барање до Цариград за автокефален статус на МПЦ-ОА

Редакција
Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја прифати поканата на Српската православна црква за одржување литургија на помирување, утре во храмот „Свети Сава“ во Белград....
Македонија

Според српските медуми, на 19 мај Стефан и Порфириј ќе одржат литургија за помирување, од МПЦ-ОА нема официјална потврда

Редакција
Српскиот патријарх Порфириј и архиепископот охридски и македонски господин господин Стефан ќе служат литургија за помирување на 19 мај во храмот Свети Сава во Белград,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски со семејството на велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Охрид

Редакција
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска со семејството по повод Воскресението Христово – Велигден присустуваше на света литургија во храмот „Свети Никола“ во Охрид. –...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Премиерот Ковачевски со сопругата на литургија по повод Велигден

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на литургија со сопругата, по повод христовото воскресение Велогден. „Велигден е празник на спасението. Го означува крајот на Христовите страдања и...
Свет

Од 1 октомври ковид-пасошот задолжителен и во Ватикан

Редакција
Од 1 октомври за влез во Ватикан ќе биде потребен здравствен сертификат со кој се докажува имунитет против Ковид-19. Жителите, работниците и посетителите ќе треба...