еМагазин

Tag : Галичник

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Галичка свадба 2023: Шест децениско сведоштво за автентичната традиција, култура и трајните вредности

Редакција
И оваа година, од 14-ти до 16-ти јули, Галичник, лоциран на живописните предели на планината Бистра, ќе биде домаќин на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“....
Македонија

Холандски државјанин спасен откако со возило се излизгал на патот Галичник-Лазарополе

Редакција
Холандски државјанин бил спасен откако неговото возило се излизгало на регионалниот пат Галичник – Лазарополе, соопшти РЦУК Гостивар. Сообраќајката се случила вчера доцна попладне по...
БАШ НИ Е ЌЕФ

33. издание на Ликовната колонија Галичник ќе се одржи од 21 до 28 август

Редакција
33. издание на Ликовната колонија Галичник, ќе се одржи од 21 до 28 август во прекрасниот личник Галичник, информираат организаторите. „Колонијата ја потврдува својата тенденција...
Локално

Патот од Маврови Анови кон Галичник ќе биде затворен секој ден од 10 до 16 часот

Редакција
На патниот правец Маврови Анови, село Галичник поради изведување градежни работи, односно асфалтирање, сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 10 и 16 часот. Како што...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Пендаровски од едни исвиркан, од други поздравен со аплауз на Галичка свадба

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска беше исвиркан во Галичник, каде што се одржува традиционалната Галичка свадба. Додека едни го исвиркаа, други пак го дочекаа со аплауз....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Специјалците од „Тигар“ со Хеликоптерската единица при МВР спасија изнемоштено лице од Галичник

Редакција
По упатен повик до Центарот за управување со кризи беше побарана помош од Министерството за внатрешни работи за евакуација на болно изнемоштено лице, жител на...
Македонија

Пожарот на Галичица се спушти на 1.600 метри надморска височина, во гаснењето се вклучи хеликоптер

Редакција
Еден хелихоптер на Воздухопловниот ВИНГ попладнево се вклучи во гаснењето на пожарот на планината Галичица, кој е активен на непристапен потег. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Големиот број...
Македонија

Целосно изгаснат пожарот над село Галичник

Редакција
Целосно е изгаснат пожарот што избувна вчера над село Галичник. Екипа на полицијата денеска врши увид и ги утврдува причините, информираше в.д. директорот на Центарот...
Македонија

Пожарот над Галичник ставен под контрола

Редакција
Пожарот што попладнево избуван над селото Галичник е ставен под контрола, објави Месната заедница Галичник на Фејсбук. „Драги галичани, пожарот е под контрола. Според последните...
Македонија

Силен ветер го оневозможува учеството на воениот хеликоптер во гаснење на пожарот кај Галичник

Редакција
Хеликоптерот на Армијата кој се упати да учествува во гаснењето на шумскиот пожар над селото Галичник, не можел да дејствува заради многу силниот и променлив...