еМагазин

Tag : Галичник

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Претседателот прав домаќин: Пендаровски со сопругата ги прошетаа амбасадорката на САД, Кејт Брнс и нејзиниот сопруг во Галичник

Никола Осило
Претседателот Стево Пендаровски заедно со својата сопруга Елизабета денеска ги прошетаа американската амбасадорка Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот во едно од најубавите македонски села...
Локално ТОП СТОРИИ

Мечка и мали мечиња ги превртуваат контејнерите барајќи храна во Галичник

Никола Осило
Веројатно сте забележале дека летово, секое утро, низ цел Галичник наоѓаме превртени контејнери. Не се работи за невкусни шеги! Всушност, во Галичник имаме редовни посети...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Галичка свадба: Марина Петровска и Огнен Караѓозоски ја крунисаа својата љубов

Редакција
Марина Петровска и Огнен Караѓозоски почитувајќи ги сите обичаии од вековната традиција на Галичката свадба денеска ја крунисаа својата љубов. Судбоносното „да“ го кажаа во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Пендаровски со сопругата на Галичка свадба, кој им правеше друштво

Редакција
„Чест и задоволство ми е што сум покровител на годинешната Галичка свадба, не само како претседател, туку што и самиот сум галичанец по потекло. Галичката...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) На Галичник спиев во кола и ја сонував Галичка свадба

Силвана Жежова
Галичка свадба е настан што треба да го види секој Македонец. За конечно да му се разјасни што е толку посебна, зашто галичани се такви...
Локално

Галичник во летниот период добива патронажна служба од лекар и медицинска сестра

Редакција
Министерството за здравство информира дека Галичник од 5 јули добива патронажна служба составена од лекар и медицинска сестра. „Во наредните 3 месеци, па се до...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Британски туристи шест дена поминаа 230 километри во јавање коњи на Галичник

Силвана Жежова
Коњичкиот клуб „Шерпа хорс рајдинг“ (Sherpa Horse Riding) беа домаќини на британски туристи, искусни јавачи на коњи, кои шест дена поминаа 230 километри на коњи...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Имаат туристи за јавање на коњи на Галичник, нема превоз како да ги донесат до таму

Силвана Жежова
Коњичкиот клуб „Шерпа хорс рајдинг“ (Sherpa Horse Riding) на Галичник постои веќе девет години и нуди услуги на јавање коњи за странци и домашни туристи....
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Промоција на Галичник и Меденица како дел од Виа Динарика: Приказна која мора паметно да му ја раскажеме на светот

Силвана Жежова
Планинарењето на планината Бистра, секогаш е добра идеја. Највисокиот врв на оваа планина Меденица (2.163 метри надморска височина), овој пат го посетивме на покана на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски на богослужба за Велигден со семејството во Галичник

Редакција
Кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски, заедно со своето семејство, на богослужба за големиот христијански празник Велигден, беше во Галичник. Пендаровски ја посети црквата...