еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Заклучокот за стартот на преговорите со ЕУ е донесен со консензус, октомври ќе биде октомври

На Министерскиот совет написмено добивме правно формална гаранција дека не подоцна од октомври ќе добиеме датум за почеток на преговорите. Нема можност да се донесе ваква одлука без сите земји да бидат согласни што значи дека има консензуална одлука, порача денеска премиерот Зоран Заев.

-Заклучокот е сериозна порака и апсолутна гаранција која мене ми беше неопходна, а верувам и на сите граѓани. Разбирам дека имаше избори за Европскиот парламент и дека на секој Парламент му е потребно соодветно време за доставување материјали за да ги разгледаат и да донесат одлука.

Го разбирам Бундестагот и другитте парламенти за оваа работа, но важно беше да добиеме заклучок кој е сериозна гаранција за сите нас. Верувам дека утре или задутре ќе биде потврден и од Европскиот совет и октомври да биде октомври, рече Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Тој посочи дека сите позитивно се изјасниле за Република Северна Македонија, имаме безусловена препорака, 100-процентно блескав извештај, целосно завршување на таргетот за реформите што го добивме, реализирани се Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство со Бугарија,…

-Нашите очекувања се до декември да се отворат поглавјата и да почнат преговорите со ЕУ. Подобра гаранција за нас ќе беше доколку датумот се случеше во јуни, но ваквиот заклучок гарантира дека тоа ќе се случи во октомври и верувам дека тоа е порака за сите нас сериозно да работиме и да продолжиме со реформите за унапредување на севкупните перформанси на нашата земја, рече Заев.

Посочи дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не се става како услов од ЕУ, но додаде дека оттаму ни порачуваат дека е добро за државата да го донесеме.

-Апелирам да се донесе законот. Верувам дека ќе се направи обид во текот на летото Парламентот да донесе позитивна одлука. Стојам на располагање да ги продолжам процесите на разговори, рече Заев.

Според него, доколку параламентите на сите земји-членки на НАТО стигнат до декември со ратификацијата на пристапниот протокол и регистрирањето во Вашингтон ќе следи историска година за земјава, бидејќи ќе се исполнат двете стратешки цели – полноправно членство во НАТО и добивање датум за преговори со ЕУ после чекање од 15 години.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влада: Најмногу за датум за нас се „бореa“ Грција, Австрија, Словенија

Франција, Германија, Холандија, Данска, Белгија, Луксембург и Шпанија биле против датум за преговори со Македонија, тврди Милошоски

Може ли до октомври и Грција да стане проблем за старт на преговори со ЕУ?

Зошто Кипар се заканува со вето за старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) „Гигантски велосипед“ кој потсетува: Скоро на секој велосипедист му е украден по еден велосипед

Редакција

Полицискиот час не го почитувале 164 лица, од нив приведени 122

Редакција

(Фото) Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Редакција