еМагазин

Tag : јапонски

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Jапонскиот оперски првенец Котецу ја освои Битола, еве како звучат „Едно име имаме“ и „Македонско девојче„ во негова изведба

Редакција
Во рамки на Интерфест, во Битола настапи големиот љубител на македонската песна, јапонскиот оперски првенец Казухиро Котецу. Тој и стана познат на македонската јавност по...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Јапонскиот амбасадор во работна посета на „Алкалоид“

Редакција
Делегација на јапонската Амбасада во Скопје, предводена од Н.Е. амбасадорот Савада Хиронори, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје. Во рамките на посетата, чиј домаќин...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Бајки од Македонија“ ја шират македонската култура – достапни и на јапонски јазик

Редакција
„Бајки од Македонија“ и „Басни од Македонија“ продолжуваат да ја докажуваат својата универзална вредност. Осум бајки и басни што се дел од овие изданија отсега...
Забава

(ВИДЕО) „Македонско девојче“ во изведба на јапонските оперски пејачи Шимамура и Котецу

Редакција
Јапонскиот оперски пејачи, сопранот Томоми Шимамура и басот Казухиро Котецу заедно ја пеат „Македонско девојче“ на Јонче Христовски. Котецу е веќе добро познат на македонската...