еМагазин

Tag : Бајки од Македонија

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Браво сине“ и „Арс Ламина“ со збирка од 24 „Нови бајки од Македонија“

Редакција
Волшебниот свет на бајките е побогат за уште едно издание. Денеска е промовирана книгата за деца „Нови бајки од Македонија“, во издание на „Арс Ламина“...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Нови бајки од Македонија по повод десетгодишнината од Движењето за креативност Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“

Редакција
Со промоција на четири нови современи бајки од млади автори и илустратори, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“ одбележа десет години...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Бајки од Македонија“ ја шират македонската култура – достапни и на јапонски јазик

Редакција
„Бајки од Македонија“ и „Басни од Македонија“ продолжуваат да ја докажуваат својата универзална вредност. Осум бајки и басни што се дел од овие изданија отсега...
МАКЕДОНСКО

Голем интерес за изработка на илустрации за проектот „Современи бајки од Македонија“: Пристигнаа 96 апликации од 61 автор

Редакција
На отворениот повик за илустратори и дизајнери пристигнаа 96 апликации од 61 автор од земјава за изработка на илустрации на четирите современи приказни „Бакнежот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Голем интерес на отворениот повик за илустрации за проектот „Современи бајки од Македонија“

Редакција
Голем интерес помеѓу илустраторите и дизајнерите за учество на отворениот повик за изработка на креативни илустрации за најновиот проект „Современи бајки од Македонија“ на Движењето...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Современи бајки од Македонија“: Отворен повик за дизајнери и илустратори

Редакција
Движењето за креативност Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“ објавува отворен повик за дизајнери и илустратори, што ќе треба...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

„Бајки од Македонија за цела година“ помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади во светот на престижната листа White Ravens 2020

Редакција
Илустрираната книга „Бајки од Македонија за цела година“ е вброена на престижната листа White Ravens, помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади во светот....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Почнува конкурсот за текстови што ќе бидат дел од проектот „Современи бајки од Македонија“

Редакција
Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“ го објави конкурсот за новосоздадени бајки за проектот...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) „Бајки од Македонија за цела година“ – нови волшебни приказни за љубителите на имагинарниот свет

Редакција
Најмладите љубители на безвременските приказни во кои сѐ е можно, но и возрaсните кои веруваат во моќта на имагинацијата, отсега имаат нови приказни, по една...