еМагазин

Tag : интерес

Бизнис

Истанбул и Дубаи најбарани дестинации за Нова Година, намален интересот за европските градови

Редакција
Покрај економската и енергетската криза, граѓаните наоѓаат средства и начини за прослава на Новата година надвор од земјата. Поради поволните цени, годинава како најбарани дестинации...
Македонија

Антикорупциска констатира пет случаи на кумулација на функции кај избрани и именувани лица

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) согласно поднесените изјави за интереси за 2021 година, констатирала пет случаи на кумулација на функција, од страна на...
Македонија

Зголемен интересот за вакцинација кај младите од 18 до 40 години

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека она што е карактеристично и интересно е тоа што во последниот период значајно расте интересот за вакцинација...
Македонија

Зголемен интересот за вакцинирање во струмичкиот регион

Редакција
Дневно во струмичко се вакцинираат околу 800 граѓани за разлика од преходно кога во просек се вакцинираа околу 500. Тоа го потврдуваат од ЈЗУ „Здравствен...
Македонија

Вкупно ревакцинирани 107.648 граѓани

Редакција
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација...
Македонија

Вакцинирани 207.219, а заинтересирани 376.987 граѓани

Редакција
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација...
Македонија

Нов раст: 35% од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина

Редакција
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација...
МАКЕДОНСКО

Голем интерес за изработка на илустрации за проектот „Современи бајки од Македонија“: Пристигнаа 96 апликации од 61 автор

Редакција
На отворениот повик за илустратори и дизајнери пристигнаа 96 апликации од 61 автор од земјава за изработка на илустрации на четирите современи приказни „Бакнежот на...
Македонија

Грчките и медиумите од регионот со голем интерес за Македонија на конференцијата на „Економист“ во Атина

Редакција
Претставниците на медиумите од Грција и од регионот покажаа голем интерес за Северна Македонија и за постизборниот период, за време на дводневната работна посета на...
Локално

За 50 % зголемен интересот за парно греење во Скопје

Редакција
Пред стартот на грејната сезона, се поголем е интересот кај правните лица и домаќинствата во Скопје за бесплатно приклучување кон системот за централно греење. Од...