еМагазин

Tag : Калина Велевска

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан во која загинаа Калина Велевска и Александар Миновски

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривична пријава по предмет оформен по допрен глас против едно лице за кривични дела „несовесно работење...
ЖИВОТ

Извадок од книгата „Дневникот на една планинарка“ на починатата Велевска, преведен во босански медиум

Редакција
Босанската веб-страница astronaut.ba објави извадок од книгата на „Дневникот на една планинарка“ на Калина Велевска. Во извадокот е пренесен текст кој Калина го пишува за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Најчитано на еМагазин за 2019 година: Татко ѝ на Калина на промоцијата на книгата праша, зошто на Кајмакчалан некој ја пуштил гласината за наводно исчезнати мајка и дете

Редакција
Во серијал еМагазин ќе Ве потсети што на нашиот медиум најмногу се читаше измината година. Една од најчитаните беше и трагичната сторија за загинувањето на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Татко ѝ на Калина на промоцијата на книгата праша: Зошто на Кајмакчалан некој ја пуштил гласината за наводно исчезнати мајка и дете

Силвана Жежова
Во преполно бифе на МКЦ, со грутки во грло, солзи во очите, премногу емоции собрани на едно место и безброј прашалници кои лебдеа во воздух...
ЖИВОТ

(Фото) Многу емоции, солзи и возвишување на планината на промоцијата на книгата на Калина Велевска

Силвана Жежова
На промоцијата на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска, која заедно со Александар Миновски загинаа лани на Кајмакчалан, присуствуваа голем број на луѓе....
ЖИВОТ

Промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска, девојката која со Александар загинаа на Кајмакчалан

Редакција
Во понеделник на 11 февруари во 20 часот во бифе МКЦ ќе биде промовирана книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска. „Станува збор за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Истрагата за смртта на планинарите Калина и Александар тапка во место: „Трансверзалец“ и понатаму организира тури на планини

Редакција
И по неколку месеци од загинувањето на планинарите Калина Велевска и Александар Минов на Кајмакчалан се уште нема одговор што всушност се случило и како тие...
ЖИВОТ

После пет месеци, родителите на трагично загинатите планинари Александар и Калина го посетија Кајмакчалан

Редакција
„Поминаа пет месеци од несреќата и сеуште не можам да си објаснам како се случи тоа. Сите сме потресени бидејќи вашите деца се првите две...