еМагазин

Tag : коридори

Бизнис ТОП СТОРИИ

Исплатен аванс од 3,2 милијарди денари за автопатите од коридорите 8 и 10д, кои уште не почнале да се градат

Редакција
Јавното претпријатие за државни патишта информира дека врз основа на обврските од Договорот за реализација на делниците на коридор 8 и 10д, согласно Програмата за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Артан Груби доби помошници за изградбата на коридорите, ќе земаат плати до 70 илјади денари

Редакција
Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП ) донесе одлуки за вработување работници во проектната единица за спроведување на проектот за изградба на инфраструктурниот проект коридор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска соопшти дека ги потпишал указите за прогласување на петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д. Како што рече на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ги изгласа измените на законите за изградба на автопатите од коридорите 8 и 10д

Редакција
Собранието во рамки на денешното продолжение на 115-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на петте закони поврзани со реализација на договорот со „Бехтел и...
Македонија

Продолжува собраниската и комисиска дебата за пакетот закони за коридорите 8 и 10д

Редакција
Собранието денеска напладне треба да ја продолжи 115-та седница во рамки на која меѓу точките се и пакетот закони за изградба на коридорите 8 и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците ја усвоија потребата по скратена постапка да се донесат закони за изградбата на коридорите 8 и 10д

Редакција
Пратениците на денешната 115. седница ја изгласаа потребата по скратена постапка да се донесат неколку закони поврзани со изградбата на коридорите 8 и 10д. Пратениците...
Македонија

Законите за коридорите 8 и 10д по скратена постапка и со европско знаменце денеска на собраниска седница

Редакција
Собранието денеска треба да ја започне 115. седница на која треба да ја утврди потребата за носење на неколку закони поврзани со изградбата на коридорите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законите за коридорите 8 и 10д ќе се носат со европско знаменце

Редакција
Владата на денешната седница донесе нови пет предог-закони за коридорите 8 и 10д кои ќе бидат доставени до Собранието со европско знаме. Како што соопшти...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Стартуваа подготвителните активности за изградба на коридорите 8 и 10д

Редакција
Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека од денеска започнува реализацијата на Договорот за изградба на Коридорите 8 и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Плати од 29.866 до 70.052 денари: Објавен оглас за вработување работници за изградба на коридорите 8 и 10д

Редакција
Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) објави оглас за вработување работници за изградбата на коридорите 8 и 10д, кои треба да го гради конзорциумот „Бехтел...