еМагазин

Tag : криумчарење

Македонија ТОП СТОРИИ

Oбвинение против 18 лица за криумчарење луксузни автомобили, меѓу нив и вработени во МВР

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје ја заврши истражната постапка и поднесе обвинение против 18 физички и едно правно лице за повеќе кривични дела, меѓу кои продолжено...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Меѓу нив и 5 службеници на МВР: Приведени 18 лица за криумчарење луксузни автомобили

Редакција
Во спроведена координирана полициска акција насочена кон лица инволвирани во криумчарење на луксузни моторни возила на подрачјето на СВР Скопје, како и на подрачјата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притвор за осомничениот за криумчарење злато и девизи на Богородица, во вредност од еден милион евра

Редакција
Основното јавно обвинителство Гевгелија, постапувајќи по кривична пријава од Царинската управа, донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Скопје за кое постои...
Македонија

Најмалку шест лица уапсени во голема полициска акција за апсење криумчари на мигранти

Редакција
Најмалку шест лица се уапсени во големата акција за апсење криумчари на мигранти, што денеска ја спроведува полицијата. Во акцијата, како што велат извори од...
Македонија

Обвинителството нареди истражна постапка против девет лица за криумчарење мигранти

Редакција
Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека е издадена наредба за истражна постапка против девет лица осомничени за кривично дело „организирање група и поттикнување на извршување...
Македонија

(ВИДЕО) Сузбиена група која организирала криумчарење мигранти со фалсификувани патни исправи до САД и Канада

Редакција
Во текот на вчерашниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи во координација со Јавното обвинителство за гонење...