еМагазин

Tag : Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето за датум за преговори до октомври

Редакција
Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни...
Македонија

Кипар станува нов проблем за датум за старт на преговори со Македонија и Албанија?

Редакција
Земјите членки на ЕУ вчера изразија несогласување околу почетокот на преговорите за влез во Унијата со Северна Македонија и Албанија, а според нивниот заеднички Извештај,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Една година од потпишувањето: Што и донесе на земјава Договорот од Преспа

Редакција
Во малото населено место Нивици на грчката страна на Преспанското Езеро точно пред една година Никола Димитров и Никос Коѕијас го ставија својот потпис на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Една година по потпишувањето: Како влијаеше Договорот од Преспа на политичката сцена во Грција

Редакција
Заминувања или исфрлања на пратеници од нивните матични партии, губење на пратеничките групи во Парламентот, распад на владината коалиција, една година по Договорот од Преспа,...
Спорт ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) „Македонија“ ечеше во Струмица: Македонските ракометари ја победија Грција

Редакција
Македонската машка ракометна репрезентација во Струмица ја победи репрезентацијата на Грција, со 27: 23. Со оваа победа, Македонија го освои првото место во Групата 3...
Балкан

Рама на предизборен митинг прочита порака од Заев

Редакција
Албанскиот премиер Еди Рама денеска на предизборниот митинг во градот Пустец прочита порака од премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во која се наведува дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои се десет најчести машки и женски имиња во Македонија?

Никола Осило
На врвот на листата најчести имиња во минатата година во нашата земја се Михаил кај машките, а Јана кај женските новороденчиња, покажуваат најновите податоци на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Благој Нацоски со песна потсети дека Бугарија му должи извинување на македонскиот народ

Никола Осило
Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози, напиша на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Какви биле размислувањата на Гоце Делчев за Бугарија?

Никола Осило
Во моменти кога Бугарија се обидува да ја фалсификува историјата и да го присвои делото на македонскиот револуционер Гоце Делчев добро е да знае какви...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Внуката на Гоце Делчев порачува дека тој би се превртел во гробот

Никола Осило
Катарина Трајкова Нурџиева, најмалата внука на Гоце Делчев во едно интервју кажува дека тој би се превртел во гробот доколку знае дека некој си го...