еМагазин

Tag : Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Само овластениот предлагач може да води пропаганда за референдумот

Никола Осило
Според очекувањата денес Владата и Собранието треба да се усогласат по прашањето кој ќе води кампања за референдумот закажан за 30 септември, годинава, како и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Можно ли е шокот во турската економија да се прелее во Македонија

Никола Осило
Неповолните движења во турската економија изразени преку голема и нагла депрецијација на турската лира во изминатите денови на август се смета дека се резултат на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Уште 30 можни производители на генетски модифициран ориз во Македонија

Редакција
По добиен список од 30 можни производители на генетски модифициран ориз, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска ги продолжува контролите на терен. Како што...
Македонија

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер денеска попладне

Никола Осило
Сончево време со мала до умерена облачност ќе преовладува денеска претпладне во Македонија, а веќе попладне се очекува локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...
Бизнис

Еуростат: Во Македонија околу 46.000 легла за сместување туристи

Редакција
Македонија располага со околу 46.000 легла за сместување туристи од кои 20.500 хотелски, покажува најновата анализа на Еуростат. Листата ја предводи  Франција со 5,1 милион легла што...
БЕНЧМАРК

Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

Редакција
Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Американски КФЦ доаѓа во Македонија: Првите ресторани ќе ги отвори во Скопје и Тетово

Редакција
Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава, најави сопственикот на лиценцата Фатмир Зимбери на...
Македонија

Новиот косовски амбасадор во Македонија со навреди кон сите што беа против неговото именување

Редакција
Досегашниот заменик министер за надворешни работи на Косово Ѓерѓ Дедај, кој е веќе именуван за амбасадор во Македонија, упати навреди кон сите кои се противеа...
ЖИВОТ

(ВИДЕО) Знате ли што е ГМО храна и зошто е штетна?

Редакција
Генетски модифицирано семе за ориз и ГМО шницли и трошки од соја завршија на македонскиот пазар и покрај тоа што според Законот за безбедност на храна,...
Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи: Илинденското востание географски е македонско, историски е бугарско

Редакција
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, одговори на повиците на претседателката на бугарската опозициска партија БСП, Корнелија Нинова, која побара од премиерот Бојко...