еМагазин

Tag : италија

Свет ТОП СТОРИИ

Надвор од Азија, најмногу заболени од коронавирусот има во Италија, 152 лица и 3 смртни случаи

Редакција
Од новиот коронавирус, според последните податоци, досега починаа 2.619 лица, а заразени се повеќе од 79.000. Надвор од границите на Кина потврдени се 27 смртни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Околу 16.000 наши државјани живеат во италијанските региони каде има изолација поради коронавирусот

Редакција
Околу 64.000 македонски државјани живеат во Италија, од кои околу 12.000 во Венето и околу 6.000 во Ломбардија, двата северни региона во јужната европска земја,...
Свет ТОП СТОРИИ

Паника во Италија: Изолирани 11 села поради коронавирусот

Редакција
Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во ЕУ примената на РДФ е широко прифатена: Видео од фабриката ДЕКО од каде се увезуваше РДФ во Македонија

Редакција
Македонското Собрание минатата недела ги усвои измените на Законот за отпад со што се забрани увоз на преработки од неопасен отпад РДФ што се користат...
Македонија

(ВИДЕО) Италијанскиот премиер Конте по средбата со Заев: На Северна Македонија мора да и се дозволи да оди понатаму во Европа

Редакција
Италија секогаш ќе биде покрај Северна Македонија, ја поддржуваме земјата, поддржуваме одлука за почеток на преговори, изјави денеска италијанскиот премиер Џузепе Конте на заедничката прес-конференција по...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Италија го враќа на маса проширувањето на ЕУ во ноември, ама тоа ништо нема да смени

Редакција
Италија го враќа проширувањето на Европската Унија (ЕУ) на маса во ноември, откако пред неколку дена на Самитот на Унијата не беше донесена одлука за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Проколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
Италијанскиот Сенат го ратификуваше денеска Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. Протоколот помина во Долниот дом на Парламентот, но ратификацијата во Сенатот се...
Свет ТОП СТОРИИ

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка

Редакција
Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка откако се продлабочија несогласувањата со вицепремиерот и лидерот на Лига, Матео Салвини. Во обраќањето во Парламентот, Конте го обвини...
Бизнис

Наши најголеми трговски партнери се Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија

Никола Осило
Вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари – јуни 2019 година, изнесува 3,1 милијарди евра и бележи пораст од 14.1 %...
Бизнис

Кои се петте најголеми трговски партнери на Македонија?

Никола Осило
Во периодот јануари – април 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија, покажуваат...