еМагазин

Tag : италија

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Масовна тепачка во италијанскиот Парламент

Редакција
Вчера во италијанскиот Парламент имаше масовна тепачка. Инцидентот се случи поради противењето на опозицијата за добивање на поголема автономност на регионите. Еден пратениците на опозицијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова побарала од италијанскиот претседател гаранции за евроинтеграциите

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова на средбата со италијанскиот колега Серџо Матарела во Рим од него и од Италија побарала гаранции за евроинтеграциите на Македонија....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Само едно лице од повредените македонски државјани во Италија остана во болница

Редакција
Само едно лице од 12. повредени македонски државјани од сообраќајката која се случи вчера во Италија остана во болница. Лицето се наоѓа во болница во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Никој од повредените во несреќата на македонскиот автобус во Италија не е во животна опасност

Редакција
Никој од повредените во несреќата на автобусот на македонската туристичка агенција во Италија не е во животна опасност, пренесуваат италијанските медиуми. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео) Како...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Како се случила несреќата во Италија во која загина возач на автобус од Македонија

Редакција
Во сообраќајка во Италија која се случи вчера загина возач на автобус на туристичка агенција од Македонија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Возач на автобус од Македонија загина...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Возач на автобус од Македонија загина во сообраќајка во Италија, 12 лица се повредени

Редакција
Возач на автобус на туристичка агенција од Македонија загина во сообраќајка во Италија, а 12 лица полесно се повредени. Починатиот е Р. И. , роден...
Македонија ТОП СТОРИИ

Италијанските воздухопловни сили, заедно со грчките ќе го чуваат македонското небо

Редакција
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и италијанскиот министер за одбрана Гвидо Крозето денеска во Центарот за обука на пилоти во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија ќе купува транспортни хеликоптери од Италија

Редакција
Македонија ќе купува повеќенаменски транспортни хеликоптери од Италија. Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за одбрана за потребата на доделување договор...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил амбасадорот Мемеди, кој сам побарал Италија да не ги прифаќа валидните пасоши без „Северна“

Редакција
Македонскиот амбасадорот во Рим, Весел Мемеди е во фокусот на јавноста, откако самоиницијативно, без инструкции од Министерството за надворешни работи, до италијанските власти доставил нота...
Македонија ТОП СТОРИИ

Амбасадорот Мемеди сам побарал Италија да не ги прифаќа валидните пасоши без „Северна“, МНР тврди дека ја повлекла нотата

Редакција
Македонскиот амбасадор во Италија, Весел Мемеди, самоинцијативно со официјална нота ги известил италијанските власти дека и валидните патни исправи со името “Република Македонија”, од 12.02.2024...