еМагазин

Tag : планета

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) и Мак Аутостар се вклучи обележување на Денот на планетата, со симболично исклучување на светилките

Редакција
И Мак Аутостар се вклучи во вчерашното обележување на Денот на планетата, кој се облежува со симболично исклучување на светилките....
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

На Денот на планетата Земја нуркачите од „Амфора“ го чистеа дното на Охридското езеро кај Музејот на вода

Редакција
По повод Денот на планетата Земја, нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“, во рамки на  глобалната иницијатива, го чистеа дното на Охридското езерото кај Музејот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

УСЈЕ и годинава се приклучува на глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје, годинава повторно се приклучува на глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“, информираат од компанијата. Во периодот од 20:30 часот до 21:30...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Милиони луѓе ќе го дадат својот глас за Земјата: Македонија по 11. пат се вклучува во акцијата Часот на планетата Земја

Редакција
Милиони луѓе ширум светот ќе се обединат во испраќање на заедничка порака за спас на планетата Земја, во сабота на 28 март, кога ќе се...
Свет

Милијардерите во светот имаат повеќе пари од 60% од населението на планетава

Редакција
Во светот има 2.153 милијардери кои располагаат со повеќе пари од 60 отсто од населението на планетата. Тоа го соопшти Оксфам, кои нагласуваат дека концентрацијата...
Свет ТОП СТОРИИ

Последиците од глобалното затоплување се забрзуваат: Последните пет години најтопло во историјата на мерењата

Редакција
Последиците од глобалното затоплување се забрзуваат, покажуваат најновите научни податоци на Светската метеоролошка организација (СМО), објавени во пресрет на климатскиот самит на ОН во Њујорк....