еМагазин

Tag : Земја

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

На Денот на планетата Земја нуркачите од „Амфора“ го чистеа дното на Охридското езеро кај Музејот на вода

Редакција
По повод Денот на планетата Земја, нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“, во рамки на  глобалната иницијатива, го чистеа дното на Охридското езерото кај Музејот на...
БЕНЧМАРК

За 10 години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа

Редакција
Во последите десет години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа. Омилени дестинации се Италија, Швајцарија и Германија, покажуваат податоците...
БАШ НИ Е ЌЕФ

УСЈЕ и годинава се приклучува на глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје, годинава повторно се приклучува на глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“, информираат од компанијата. Во периодот од 20:30 часот до 21:30...
Свет ТОП СТОРИИ

„Економист“ со илустрација ја долови кризата поради корона вирусот: „Затворено“

Редакција
Реномираниот магазин „Економист“ со уникатна илустрација ја отслика состојбата во која се најде светот по прогласувањето пандемија од корона вирусот – „Затворено“, пишува на натписот...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Милиони луѓе ќе го дадат својот глас за Земјата: Македонија по 11. пат се вклучува во акцијата Часот на планетата Земја

Редакција
Милиони луѓе ширум светот ќе се обединат во испраќање на заедничка порака за спас на планетата Земја, во сабота на 28 март, кога ќе се...
Свет ТОП СТОРИИ

НАСА: В сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

Редакција
Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален,...
Свет ТОП СТОРИИ

Последиците од глобалното затоплување се забрзуваат: Последните пет години најтопло во историјата на мерењата

Редакција
Последиците од глобалното затоплување се забрзуваат, покажуваат најновите научни податоци на Светската метеоролошка организација (СМО), објавени во пресрет на климатскиот самит на ОН во Њујорк....
Ретро

(ВИДЕО) К-15 визионери: Цацко, Тошо и „нашата земја“ хит на Твитер

Редакција
Бројни реакции на социјалните мрежи за се почестата употреба на „нашата земја„ наместо името на државата, од страна на функционерите, што беше посебно видливо за...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Потресно сведоштво на домородците: Ранчери намерно го опожаруваат Амазон

Никола Осило
Пожарите во Амазон се подметнуваат намерно од ранчери кои сакаат шумите да ги претворат во полиња за пасење на стоката, обвинуваат членови на амазонското племе...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е таа пријателска земја што му помогнала на „рекетираниот“ бизнисмен во случајот „Рекет“?

Редакција
Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, кој на својот Фејсбук профил го коментираше случајот „Рекет“, не знае која е таа пријателска земја која му...