еМагазин

Tag : скијање

Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) Туристка од Австрија при скијање скршила ребра на Шапка, спасена со хеликоптер

Редакција
На Единствениот повикувачки број за итни повици 112 во Центраот за управување со кризи (ЦУК) во 14:20 часот волонтер од Охридска спасителна служба, којшто е...
Локално ТОП СТОРИИ

Маврово подготвено за скијачите – чист воздух, содржина за деца и тинејџери за време на распустот

Редакција
Најмодерниот македонски ски центар Ресорт Маврово, на само стотина километри од скопскиот смог и бука, веќе мами со чистиот воздух и снег. Со подобрена безбедност...
Локално ТОП СТОРИИ

Со одлука на Националниот парк Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Редакција
Директорот на Националниот парк „Шар Планина“, Ибрахим Дехари донел одлука со која се забранува организирање на туристички активности – скијачки тури со ратрак на територија...
Локално ТОП СТОРИИ

Од утре на Пониква и ноќно скијање, дневниот билет чини 700 денари

Редакција
Од утре во зимскиот рекреативен центар Пониква на Осоговските Планини почнува сезоната за ноќно скијање. Последните врнежи од снег и релативно ниските температури овозможија скијачките...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Почнува ноќното скијање во ски-центарот „Попова Шапка“

Редакција
Од вечерва, првпат оваа сезона започнува ноќното скијање во ски-центарот „Попова Шапка“. Ноќното скијање се организира во петок и сабота, од 19 до 22 часот....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Од утре почнува сезоната за ноќно скијање на Пониква

Редакција
Од утревечер на Пониква почнува сезоната за ноќно скијање, што ќе се реализира на двете патеки што располагаат со ски-лифтови. Концесионерот на терените на Пониква,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Хуманитарни денови во Ресорт Маврово

Редакција
На терените на Маврово, секоја година, традиционално се одржува Аматерскиот Хуманитарен Велеслалом. Оваа година поради пандемијата, велеслаломот нема да се одржи, но ние заедно со...
Спорт

Десет клубови упатија барање до АМС за присуство и надзор на Собранието на СФМ закажано како редовно за да се превенира незаконитоста во изборот на ново раководство

Редакција
Десет спортски клубови кои се членови на СФМ јавно ги повикуваат претставниците од Агенцијата за млади и спорт (АМС) да присуствуваат и вршат надзор на...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(ГАЛЕРИЈА) Копаоник годинава е хит дестинација за скијање за Македонците

Редакција
Најпознатиот ски-центар во Србија, па и во регионот, Копаоник годинава е хит дестинација за скијање за Македонците. Откако Србија на 14 јануари ги укина ПЦР-тестовите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

За прв пат сезонава на Попова Шапка ќе има ноќно скијање

Редакција
Ски-центарот Попова Шапка од утре првпат оваа сезона организира ноќно скијање на двете патеки со ски-лифтови кои имаат рефлекторско осветлување за ноќно скијање. -Ноќно скијање...