еМагазин

Tag : Тито

Македонија ТОП СТОРИИ

Ѓорги Спасов за изјавата на бугарскиот министер Милков за Тито: Не прави разлика помеѓу фашизам и антифашизам

Редакција
Професорот Ѓорги Спасов на Фејсбук ја коментира изјавата на бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков, според кого Јосип Броз Тито е поголем проблем од...
Македонија ТОП СТОРИИ

За бугарскиот министер Милков, Тито е поголем проблем од „Цар Борис III“

Редакција
Бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков во изјава за БГНЕС за отварањето на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид, вели дека е “добро...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Сите се сакаа“: Подем на Југоносталгијата

Редакција
(Џесика Бејтман – Гардијан) Неодамна во Белград, додека сонцето заоѓаше, автобусите застанаа пред Музејот на Југославија, импозантен објект од средината на 20 век во српскиот...
Локално ТОП СТОРИИ

„Во времето на Тито се живееше многу подобро отколку денеска“: Титовистите од Кочани го одбележаа Денот на младоста

Редакција
Членовите на граѓанското здружение „Јосип Броз Тито“ од Кочани денеска го одбележаа Денот на младоста и роденденот на нивниот патрон и организираа дефиле по улиците...
Ретро ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како изгледаше посетата на Тито и на Хрушчов по катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година

Редакција
Скопје денеска обележува 58 години од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули во 1963 година. Во својата долга историја, градот повеќе пати пропаѓал...
Ретро ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како порано се славеше Денот на младоста и роденденот на Тито

Редакција
Постарите генерации се уште со воздишка се присетуваат на времињата кога Македонија беше дел од Југославија, а еден од најголемите празници беше 25 Мај –...
Македонија

(Фото) Во Кочани традционално се прослави Денот на младоста и роденденот на Јосип Броз Тито

Редакција
Скромно и без поголеми свечености, во согласност со здравствените протоколи, членовите на здружението „Јосип Броз Тито“ од Кочани денеска го прославија 25 мај – роденденот...
Ретро ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) 41 година од смртта на Тито: Како изгледаше неговиот погреб, еден од најголемите во човековата историја

Редакција
На денешен ден пред 41 година почина доживотниот претседател на поранешна Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980 година). Тито почина на 4...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

На Твитер ја „подбраа“ Захариева за Тито и Хитлер

Редакција
Бугарската министерка Екатерина Захариева, продолжува со апсурдните и контроверзните изјави, кои предизвикуваат лавина од негативни реакции во јавноста и на социјалните мрежи. Во интервју за...
Македонија

Македонците ги негираат правата на Бугарите, вели Захариева, која го спореди Тито со Хитлер

Редакција
Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева повторно со став дека Бугарија не го негира јазикот и идентитетот на Македонците, туку, таа смета дека процесот бил...